Minőségi online marketing szolgáltatások!
Marketing infóbörze online

A gondolatokat beszéddé lehet alakítani?

A legújabb kutatások áttörő eredményeket értek el a beszédképtelenné vált emberek életének könnyítésében. Felfedeztek egy olyan technológiát, amely az agyi jeleket szintetikus beszéddé tudja alakítani, ezzel reményt adva sok embernek, hogy kifejezhesse gondolatait és érzéseit.

Kevesen tudják, mi zajlik a szájban beszéd közben

Az elmélet szerint az agyunk, ha ki akarunk mondani valamit, a gondolatokat a beszédszervek mozgatásával képezi le, és abból keletkeznek a szavak és a mondatok. Edward Chang és csapata ezt próbálja meg leutánozni a technológiával, ami roppant nehéz feladat, hiszen nagyon sok megfigyelést kell végezniük a hangképző szerveken, és elő kell állítaniuk ezek virtuális megfelelőjét. A módszer eddig sikeresnek látszik, de még sokat kell fejlődniük.

A témát fokozottan figyeli a legtöbb üzleti hírportál is, de az egészségügyi szervezetek figyelmét is felkeltette ez a felfedezés. A kaliforniai egyetem tudósai elektródákat ültettek az önkéntesek agyába, és ezek segítségével próbálták meg dekódolni a beszédközpont jeleit. A számítógép által előállított beszéd érthető volt, de néha elmosódott. A csapat szerint lehet finomítani az algoritmust, amink következtében sokkal jobban érthető lesz a gépi beszéd.

Sokkoló élmény volt a csapat számára, amikor először hallották a gépi hangot, és egyben csodálatos fejlődés is, hogy az emberiség mennyi mindent képes elérni, ha nagyon elszánt. Jelenleg is léteznek megoldások a beszédképtelenek számára, de azok nagyon lassúak, hiszen a szem és arcizom mozgásokból olvassák ki a szavakat. Ezzel a technológiával percenként 10 szót lehet kifejezni, ami élvezhetetlen, hiszen a természetes beszéd során 100-150 szót vagyunk képesek kimondani. Ez a technológia jóval gyorsabb gépi beszédre lesz képes, és megközelíti majd a természetes beszéd sebességét.

Címke: Üzleti hírportál
Dátum: 2019-05-08